szara kuchnia lakier matowy – KUCHNIA SERCEM DOMU – cz. II

W pierwszej części wpisu KUCHNIA SERCEM DOMU – cz. I wspominałam o przyjętych założeniach w trakcie projektowaniu kuchni tj. kolorystyka czy wykończenie frontów szafek kuchennych. W drugiej części chciałam zaprezentować finał remontu oto szara kuchnia lakier matowy.

W ramach przypomnienia jak wyglądała kuchnia przed metamorfozą zamieszam kilka zdjęć:

W pierwszej kolejności zdecydowaliśmy się na przesunięcie tzw. „barku” w głąb kuchni/salonu, na rzecz wydłużenia ściany frontowej od strony korytarza, w celu wygospodarowania miejsca na telewizor. Ważnym krokiem w trakcie remontu kuchni było schowanie rury odprowadzającej wodę oraz przeniesienie punktu świetlnego na środek kuchni. Pamiętajmy także o dobrym rozplanowaniu położenia i ilości gniazdek elektrycznych w pomieszczeniu.


Drewniany blat (barek)

Ze względu na dość chłodną kolorystykę kuchni, zdecydowaliśmy się na użycie drewna, w celu ocieplenia pomieszczenia. Z mojej strony mogę polecić wam, użycie drewna dębowego do samodzielnego skonstruowania blatu. W tym celu zakupiliśmy w sklepie budowlanym dębowe stopnie pod schody, które docieliśmy pod wymiar, wyszlifowaliśmy oraz zaolejowaliśmy olejo-woskiem. Moim zdaniem, nie jest to droga inwestycja, a na pewno lepiej wygląda niż drewnopodobny laminat.

Ściany – lacobel i farba ceramiczna

Na ścianach pomiędzy szafkami zdecydowaliśmy się na biały lacobel, obawialiśmy się trochę jak zachowa się szkło przy płycie grzewczej, jednakże gdy naczynie nie styka się z powierzchnią lacobelu podczas gotowania, nie ma obawy o jakiekolwiek pęknięcia. Zaznaczam jednak, że przy użyciu płyty gazowej, należy rozważyć kwestię szkła hartowanego, gdyż ryzyko pęknięcia lacobelu jest dość duże.

Ponadto, jak można zauważyć na zdjęciach – na bocznych ścianach pomiędzy dolnymi i górnymi szafkami nie zdecydowaliśmy się na położenie szkła, w ramach zabezpieczenia ścian przed zabrudzeniem zastosowaliśmy farbę ceramiczną, która spisuje się świetnie – wszelkie plamy po winie, sokach czy tłuszczu są całkowicie zmywalne.

Wysokość szafek

Należy wziąć pod uwagę także wzrost użytkowników kuchni. Jeśli jest się osobą dość wysoką (jak ja wzrost 170cm), dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dolnych szafek o większej wysokości, u mnie jest to 91cm.

Przy zastosowaniu górnych szafek o maksymalnej wysokości (po sam sufit), najlepiej powinniśmy mieć idealnie równy sufit, gdyż wszelkie krzywizny zostaną podkreślone. Radzę także zaopatrzyć się w stopień/stołeczek, co przy tak wysokich szafkach jest koniecznością.

Fronty kuchenny – matowy lakier

Odnośnie frontów kuchennych i zastosowanego przez nas lakierku matowego – jest łatwy w utrzymaniu w czystości, przede wszystkich nie rzucają się nam w oczy ślady po odciśniętych palcach. Jednakże lakier jest bardzo delikatnym materiałem, nietrudno tu o odprysk, czego już jeden z naszych frontów doświadczył. Należy jednak mieć na uwadze, że istnieje opcja ponownego polakierowania frontu szafki, jeśli nastąpi jakiekolwiek uszkodzenie lakieru.

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie kuchni lub sami przechodziliście etap remontu kuchni, to zapraszam do pisania komentarzy:)

HomeMyPassion

  • Karolina

    Witam jakiego producenta macie Państwo fronty i jak dokładnie nazywa się ich kolor? Proszę o info, kuchnia prezentuje się wspaniale. Pozdrawiam

  • Dziękuje bardzo Pani Karolino:) Kolor szarego lakieru to ICA 0253 MAT, a fronty są firmy Egger.